MEĐUNARODNI DAN DARIVANJA KNJIGA
Autor: Anita Drenjančević, 13. 1. 2016.

Međunarodni dan darivanja knjiga obilježava se 14. veljače i volonterski je projekt kojim se želi probuditi ljubav prema čitanju i darivanju kod djece te ih potaknuti da više čitaju. Darujući svoju knjigu ili slikovnicu drugom djetetu, uz objašnjenje zašto to radi i koliko će to drugom djetetu mnogo značiti, uči koliko je lijepo i važno pomagati.

U Hrvatskoj svako treće dijete nema niti jednu slikovnicu i dječju knjigu što prije svega znači poziv na akciju jer siromaštvo u ranoj dječjoj dobi često ostavlja trajne i neizbrisive posljedice na zdravlje, obrazovanje i sveukupan razvoj djeteta te koči ostvarivanje njegovog potencijala (UNICEF-ovo istraživanje provedeno 2012. godine; sudjelovao 1621 roditelj) .

Cilj je Međunarodnoga dana darivanja knjiga ohrabriti djecu i odrasle diljem svijeta da 14. veljače djeci daruju knjigu ili slikovnicu.

Kako pojedinci mogu sudjelovati u obilježavanju Međunarodnoga dana darivanja knjiga:

1. Darujte knjigu ili slikovnicu malenom prijatelju ili rođaku.

Obilježite Međunarodni dan darivanja knjiga darujući nekom djetetu novu ili rabljenu    knjigu ili slikovnicu.

2. Ostavite knjigu ili slikovnicu u nekom javnom prostoru u kojemu se okupljaju djeca.

Izaberite neku čekaonicu ili neki drugi javni prostor u kojemu se okuplja mnogo djece, a u         kojemu nema mnogo kvalitetnih knjiga i slikovnica. Kupite knjigu ili slikovnicu te je potajno      ili javno ondje ostavite. Budući da je cilj akcije širiti zanimanje za čitanje i potaknuti odrasle i djecu da više čitaju, izaberite neku kvalitetnu i zanimljivu knjigu ili slikovnicu.

3. Darujte knjigu.

Pripremite kutiju/košaru s dječjim knjigama i slikovnicama koje su vaša djeca prerasla i darujte ih drugoj djeci. Darujte knjige knjižnicama, dječjim bolnicama, vrtićima, domovima za djecu, dječjim selima, dobrotvornim organizacijama....