POSJET EKO POLJOPRIVREDNOM GOSPODARSTVU- EKO JAZO
Autor: Anita Drenjančević, 18. 10. 2023.

Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje u našoj školi traju i ovaj tjedan. Da bi saznali kojim putem i na koji način nastaju brašno, griz, pahuljice i razni proizvodi od žitarica, učenici drugih i trećih razreda naše škole u pratnji svojih učiteljica i knjižničarke zaputili su se danas u Ivanovac, na poljoprivredno gospodarstvo Eko Jazo.

Sunčani jesenski dan omogućio nam je da po dolasku na gospodarstvo obiđemo obližnje polje. Vlasnik gospodarstva pokazao nam je kako izgleda zemlja koja se priprema za sjetvu žitarice pira te što znači ekološki uzgoj žitarica. Tijekom obilaska na polje je, u potrazi za hranom, doskakutao i veseli zeko što je učenike posebno oduševilo. Nakon obilaska polja, učenici su vidjeli silose u kojima se žitarice skladište i saznali na koji se način čiste prije mljevenja. Učenici su vidjeli i dva kamena mlina te konačan proizvod koji je tada izašao nakon mljevenja, kukuruzno brašno. Na kraju, učenici su vidjeli i prostoriju koja je namijenjena za pakiranje proizvoda. Tijekom obilaska, učenici su imali zadatak pamtiti važne podatke koje je vlasnik gospodarstva govorio jer je na kraju uslijedio kviz. Svi su uzbuđeno pisali odgovore i iščekivali rezultate. Dok su se odgovori provjeravali, svi smo se okrijepili pirovim grizom, muffinima, sokom od bazge i čajem od zobi. Sve je bilo jako ukusno, a na kraju smo saznali da u muffinima uopće nije bilo šećera! Nakon okrijepe, stigli su rezultati kviza. Učenik 2.b razreda, Lovro Omrčen, najbolje je riješio kviz odgovorivši točno na sva pitanja. Kao nagradu dobio je paket eko proizvoda gospodarstva Eko Jazo. Proglašenjem pobjednika, završio je naš posjet.

Puni novih znanja i doživljaja zaputili smo se prema školi. Uvjerili smo se da je zdrava hrana itetako ukusna. Jedva čekamo pirov griz za užinu u školi!